Babyboxy

22. ledna 2014 v 22:30 | Ellis |  Úvahy, názory, o mně, myšlenky, ...
Babyboxy jsou v ČR velmi diskutované téma a já bych tudíž ráda vyjádřila svůj názor na ně. O co vlastně jde?
Babyboxů dnes existuje po celé republice přesně šedesát (poslední byl spuštěn právě dnes). Jde o speciálně upravené boxy se signalizací, která se zpustí po tom, co je do boxu umístěno, většinou právě narozené, dítě. Okamžitě se mu dostane veškeré potřebné lékařské péče a dítě je následně nabídnuto k adopci, pokud se k němu nepřihlásí jeho rodiče. Boxy jsou zpravidla umístěny na zdech různých zdravotnických zařízení, ale i např. na radnicích (což je ale méně časté)
Cituji z oficiální stránky babybox.cz:
"Babybox pro odložené děti chce pomáhat dětem, ale i rodičům a matkám, které se v tísnivé situaci nedokážou postarat o novorozence. Odložení dítěte do babyboxu není trestné a je zcela anonymní. Klimatizované a ventilované babyboxy jsou opatřené mnohonásobně jištěnou signalizací. (...) Odloženému děťátku se dostane veškeré zdravotní péče a sociální pomoci. Náš program je jasný a zřetelný. Máme jediné přání. Aby již nikdy nebylo nalezeno mrtvé tělíčko!"


K 31.12.2013 bylo do babyboxů po celé ČR umístěno přesně 100 dětí, nejstarším z nich je okolo sedmi let. Protože je takovéto umístění do babyboxu naprosto anonymní, děti nemají ani ve svých osmnácti letech možnost dovědět se, kdo byli jejich rodiče. První babyboxy byli zřízené na soukromých pozemcích i přes nesouhlas Ministerstva a dodnes jsou spíše nepřijímány než podporovány. Často kladená otázka je, jestli zřízení babyboxů nevede ke zvýšené lehkomyslnosti žen, které se nechtějí starat o své potencionální dítě. Babyboxy totiž zajišťují jednoduché východisko v situaci, kdy matka své dítě nechce nebo se o něj nemůže z jakýhkoli důvodů postarat a ani nechce, aby dítě nebo jeho budoucí pečovatelé zjistili její totožnost. To samozřejmě přináší spoustu komplikací do budoucna, kdy děti zjistí, že se o ně jejich rodiče nechtěli nebo nemohli postarat, což je ostatně psychický problém všech dětí, které vyrůstají s jinými než se svými biologickými rodiči.
Pokud chci já sama znát odpověď na otázku, jestli babyboxy schvaluju či ne, zeptám se sama sebe naprosto jednoduše:
"Na čem záleží víc? Na tom, jestli bude někdo znát svou minulost, nebo jestli bude mít možnost žít v současnosti?" a odpověď je mi hned víc než jasná.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lillen A. Blake Lillen A. Blake | Web | 25. ledna 2014 v 15:27 | Reagovat

Já mám na podobné záležitosti názor v podstatě stejný. Ideální by bylo, aby dítě vyrůstalo v prostředí lásky. S milujícími rodiči.

Rozhodně je ale lepší dát dítě do babyboxu než ho zabít.

Neříkám, pojďme všichni dát své dítě do babyboxu, ale v případě nouze je to opravdu dobrý nápad. Rozhodně lepší do babyboxu než do popelnice nebo na ulici.

Dřív se děti dávaly na práh kostela nebo na ulici, dnes do babyboxů.

Cokoli lepší než smrt, popelnice a týrání.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama