"Když někdo určuje téma" a "Téma týdne"

2. ledna 2014 v 19:39 | Ellis |  Úvahy, názory, o mně, myšlenky, ...
Většinou nemám ráda psaní čehokoli na dané téma, které mi zvolí někdo jiný (proto mám takový problém se školními slohovkami). K zamyšlení nad touto skutečností mě donutila právě témata týdne. A výsledek? Došla jsem k tomu, že to asi nebude až zas tak hrozné, protože pokud chci, jsem schopná se najít vlastně téměř ve všem.
Obecně mám většinový odpor k dělání něčeho, při čem mi kdokoli jiný určí hranice nebo témata, kterých se musím držet. Jsem hodně tvrdohlavá a vždycky vím co chci, což určitě není na škodu, každopádně když si to člověk uvědomí, začne se podle tohoto přesvědčení řídit i v situacích, ve kterých by se přirozeně choval jinak, a to už dobré není.
Na druhou stranu si myslím, že pokud se jakákoli témata (a teď myslím konkrétně témata, na která se má sesmolit nějaký text), ať už ve škole či třeba takhle na blogu, dávají, měla by být dostatečně obsáhlá na to, aby šlo na takové téma vymyslet hodně různých věcí, hodně myšlenek. Tím se zvětší počet lidí, kteří se v tomto tématu nějakým způsobem najdou a budou mít k němu co říct (což má, myslím, každý ke všemu) a co víc: budou k němu chtít něco říct.


Proto jsem tak ráda za blogová Témata týdne, protože ta téměř vždy pobírají velké množství "podtémat," ve kterých si pak může téměř každý najít to svoje. Není to tak vždycky, ale vyhovět vždycky všem stejně pořádně nejde, což ani nevadí. Nakonec stejně nejvíc záleží na tom daném člověku samotném, jestli se rozhodne nad takovým tématem týdne přemýšlet a následně něco napsat. Jsem za témata týdne velmi ráda, protože i mě samotnou kolikrát donutí zamyslet se nad nimi. Většinou to pak nijak nesepisuju, protože k tomu bych potřebovala utřídit si své výbuchy myšlenek na dané téma do zpracovatelného formátu, nad čímž většinou nemám čas ani náladu trávit čas:).
Obecně radši píšu texty (básničky, povídky, úvahy...) na základě podnětu ze své vlastní fantazie nebo mých myšlenkových pochodů a asociací narážejících na okolní svět, to, co se děje, dělo nebo možná dít bude, nebude, ale stejně nad tím přemýšlím. Občas ale i já potřebuju nějaký podnět zvenčí, aby se můj řetězec myšlenek rozběhl. K tomu někdy dobře poslouží situace, se kterými se denně setkávám, jindy pak něco takového jako téma týdne nebo zadání slohovky.
Dřív jsem byla k takovýmto podnětům dost skeptická, pocházejí přeci jen z toho okolního světa (ke kterému bych se raději nevyjadřovala, ne dnes), teď ale přicházím na to, že to neplatí absolutně, jako ostatně všechno.
Proto kdyby mi náhodou někdy došly nápady (což se nestane, ale kdyby) nebo měla výpadek fantazie (což se mi stává), teď už vím, kde vzít témata pro to, o čem psát. Už se jich nebojím.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama