Psychologie - mé zkušenosti z poraden, "psycholog x přítel"

11. ledna 2014 v 4:22 | Ellis |  Úvahy, názory, o mně, myšlenky, ...
Nadpis možná působí, jako bych psychology navštěvovala každý týden pravidelně a měla s nimi bůhvíjaké zkušenosti, což není pravda. Přesto jsem už za svůj život nějaké potkala a pár hodin s nima strávila, což je právě to, o co se s vámi teď chci podělit.
Abych ty své návštěvy shrnula, tak jsem byla jednou u psycholožky kvůli svým problémům s dodržováním základních pravidel daných zákonem, což může být cca dva roky zpátky (bylo mi 12), následně jsem si dobrovolně párkrát popovídala se školní psycholožkou a to na své současné i minulé škole, kde byli předmětem našich rozhovorů převážně standartní problémy outsiderů a lidí, co nezapadaj do běžný společnosti.
Nerada chodím dlouho okolo horké kaše a vždycky říkám věci upřímně a na rovinu, takže:
Já osobně jsem vždycky měla a stále mám odpor k formalitám, oficiálním odiplomovaným profesionálům a obecně k profesionalitě jako takové, co za žádných okolností nepřipouští laiky jako někoho, kdo může být v mnohém stokrát užitečnější než profesionál. Když jsem byla poprvé u psycholožky, seděla ona naproti mě, odděloval mě od ní stůl a počítač, do kterého si pilně zapisovala v průběhu celé naší konverzace a já si tam rozhodně nepřipadala jako na místě, kde mi chce nkdo upřímně pomoct. Jsem dost introvert a tak jsem bez vyzvání nemluvila, tudíž ona se mě na pár věcí zeptala, já jí odpověděla a to bylo ve zkratce všechno. A její konečný výsledek? Prohlásila jen, že nejsem problémové dítě, že mám zdravé sebevědomí a spoustu dalších nedůležitejch keců a poslala mě domů. Ano, byla to trochu netypická situace, ale stalo se to. Rozhodně se nesnažím tvrdit, že takoví jsou všichni psychologové, jen vás chci vyvést z mylného přesvědčení, že všichni psychologové jsou andělé, kteří vás vyhrabou z každýho bahna s nasazením vlastních životů. Takoví jsou často vaši přátelé, protože ti vás skutečně znají a mají vás rádi, záleží jim na vás a jsou to, podle mého názoru, ti nejlepší psychologové, jaké můžete mít. Psycholog na to má školy a ví, jak si o vás co nejrychleji udělat co nejobjektivnější obrázek. Přítel na to ty školy mít nemusí a zná vás mnohem lépe, což je ostatně dáno časem, který s vámi v minulosti strávil. A právě proto, že váš přítel nemusí přemýšlet nad tím, jak vás poznat ani co vám říct, abyste reagovali jak on chce (protože to už prostě ví) je to většinou právě proto ten, kdo vám nakonec nejvíc pomůže.


Pokud jde o mé další zkušenosti, nyvštívila jsem v průběhu času dvě školní psycholožky, z nichž ta první mi prostě nesedla jako člověk (což se mezi lidmi stává...), stylem, kterým se mnou jednala, jako bych byla malá holka, úplně blbá a nevinná. Ta druhá mi sedla mnohem víc a je to v současné době něco jako moje kamarádka, i když s ní nextra moc nekomunikuju. Asi je to i tím, že se ona sama pohybuje v prostředí střední školy, kde jsou přeci jen problémy, které řeší, řekněme vyspělejší než na základce.
Proto neházejte všechny psychology do jednoho pytle - jsou to přeci taky lidi, a ti se od sebe navzájem liší úplně všichni.

Podobné:
Jaký je rozdíl mezi prychiatrem a psychologem? - upřesnění pro ty, kdo v tom nemají úplně jasno
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 daeris daeris | Web | 11. ledna 2014 v 11:33 | Reagovat

Já zatim měla "tu čest" navštívit psychologa jenom dvakrát /vlastně to nebyl úplně ten tradiční psycholog, ale šla jsem do pedagogicko psychologický poradny/ a musim říct, že je mi strašně nepříjemný s někym cizim mluvit o věcech, v důsledku kterejch pak ten psycholog vynese nějakej neměnnej závěr. Jinak, s timhle článkem nemůžu nic jinýho než souhlasit.

2 Smithd199 Smithd199 | E-mail | Web | 23. května 2014 v 19:02 | Reagovat

Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossips and web and this is really annoying. A good blog with interesting content, that is what I need. Thanks for keeping this website, I'll be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it. dcdcdegbdaedddaa

3 Smithc329 Smithc329 | E-mail | Web | 10. června 2014 v 22:46 | Reagovat

How significantly of an special post, keep on posting much better half gafddcccadadkeee

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama