#4: Co vše je potřeba zařídit před odjezdem

6. července 2015 v 16:06 | Ellis |  Rok studia v zahraničí
Poté, co se rozhodnete jít na rok studovat na školu do zahraničí a zařídíte si základní věci, jimiž jsou konkrétní škola a dále místo, kde budete žít, je na čase začít zařizovat i všechny ostatní potřebné věci, které je nutné udělat, než se někam vůbec začnete chystat. Dovolila jsem si proto vytvořit jakýsi souhrn všeho potřebného, co vás může (a mělo by) potkat.

Z vlastní zkušenosti je velmi dobré a užitečné si začít zařizovat všechno, co souvisí s vaší současnou školou, co nejdříve je to možné. Většinou se totiž budete chtít po roce vrátit a v tom lepším případě se dokonce vrátit do stejného ročníku, ze kterého jste odešli, abyste zůstali se svými spolužáky a nematurovali o rok později. První, co budete potřebovat, je nejspíš nějaké potvrzení z té dané zahraniční školy, že u nich budete rok studovat. S tím pak jdete za ředitelem své současné školy a on vám řekne, jestli vám umožní být formálně přes ten rok stále žákem školy, tzn. studium nepřerušit, ale pouze z něj být dlouhodobě omluven, nebo budete muset studium na své současné škole přerušit, což je značně komplikovanější varianta. Pamatujte si, že přerušit prostě nechcete, a buďte pro to ochotni udělat hodně, jelikož přerušení s sebou přináší celou řadu dalších nepříjemností. Ale třeba já přerušit musela a stále žiju, takže je přeci jen varianta, jak to všechno i s přerušeným studiem zvládnout.

Zásadní problém s přerušeným studiem je ten, že přestanete být studentem školy, tzn. ztratíte statut studenta. Prakticky to znamená to, že nemáte nárok na jakékoli studentské slevy a škola vás zároveň na ten rok, co budete pryč, odhlásí ze zdravotního a sociálního pojištění, které si budete ze zákona muset platit sami. Dále to pak znamená také to, že jelikož jste de facto přestal do vaší současné školy formálně chodit, nemá škola vůbec žádnou povinnost vás po tom roce vzít zpět. To ale nebývá zas takový problém, alespoň tedy v mém případě nebyl, jelikož si vás ta škola stejně chce udržet, protože na vás dostává příspěvek od ministerstva školství a kdyby vás nevzala zpátky, když se vrátíte, ztratila by na něj nárok. Dašlí možností, proč vás po roce bude chtít zpět, může být taky ten, že vás tam mají rádi a nějakým způsobem přispíváte k dobrému jménu školy, což většinou u studentů jdoucích na rok do zahraničí se statistického hlediska platí :).

Pokud nechcete přijít o pojištění, které vám přestane platit na konci srpna po vašem posledním školním roce stráveném v Čechách, musíte na začátku září získat ve své nové zahraniční škole potvrzení o tom, že navštěvujete denní prezenční studium s určitým množstvím hodin týdně. Toto potvrzení pak dáte na naše ministerstvo školství, které oficiálně potvrdí, že vaše současné studium odpovídá tomu českému a pokud vám to schválí jako dostatečné, dál za vás bude platit pojištění stát. Doporučuju si podrobnosti ohledně toho, jak nepřijít o statut studenta během studia v zahraničí, zjistit už před odjezdem například obvoláním příslušných úřadů, aby pak nepřišly nějaké nečekané potíže způsobující velkou čáru přes váš rozpočet...

Já jsem pak dále udělala to, že jsem si zjistila, koho bych měla na jaký daný předmět příští rok, a za všemi učiteli jsem si v průběhu května a června došla a domluvila se s nimi na podmínkách přezkoušení. Každý mi řekl, co vše po mně bude chtít, aby mi ten rok uznal a nenechal mě opakovat. To vše jsem si pak zapsala do jednoho dokumentu v počítači. Moc doporučuju, velmi vám to pak usnadní život. Dál jsem si sehnala učebnice, většinou jsem na netu našla naskenovanou verzi, abych si je nemusela draze kupovat a navíc s sebou nemusela tahat takové množství knih. Stejně tak jsem si i stáhla povinnou četbu na češtinu ve formátu pdf do počítače. Kdo máte čtečku, je to asi ještě lepší nápad.

Ostatní věci, které je potřeba zařídit, se pak dost odvíjí od konkrétního případu a místa, kam jedete. Já jedu do Londýna na jakousi nadstavbu střední školy "Sixth Form", do prvního ročníku ze dvou, které vás připravují na anglickou variantu "velké maturity". Ačkoli na anglických školách se nosí uniformy, tak toto pravidlo platí pouze pro základní a střední školu a ne pro její poslední dva roky. Takže já si nebudu muset kupovat uniformu, zato mám ale velmi přísně daná pravidla toho, co mi moje anglická škola dovoluje a nedovoluje do školy nosit za oblečení. K zakázaným patří pro představu například džíny, trička, kožené bundy, moc vysoké podpatky a sukně kratší než 10cm nad kolena. Vzhledem k tomu, že moje obvyklé oblečení do školy se sestává s džín, tenisek (v londýnské škole taky zakázané) a trička, navíc častokdy s koncertovým potiskem, musela jsem si koupit nové oblečení do školy. Dál jsem si koupila ještě například kufr, který rozměry odpovídá příručnímu zavazadlu, které aerolinky povolují mít bez příplatku, jelikož budu několikrát v průběhu roku lítat na pár dní do Čech. Tím samozřejmě seznam věcí, které je dobré si s sebou vzít na roční studium v zahraničí nekončí, a proto jsem vytvořila separátní článek s bodovým seznamem všech věcí, které je dobré s sebou mít.

A jako třešnička na dortu jsou tu samozřejmě vaše sociální sféry, protože prostě nemůžete odjet bez toho, abyste uspořádali pořádnou rozlučku pro všechny kamarády, které nejspíš rok naživo neuvidíte...! ;)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 vivienne vivienne | 5. srpna 2015 v 10:48 | Reagovat

opravdu zajímavé povídání

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama